Osvrt na članak iz "Hrvatskog časopisa za odgoj i obrazovanje" naziva "Problem zaključivanja školskih ocjena na kraju polugodišta" iz 2016. godine.
Ovaj članak sam odabrala jer je tema zanimljiva, te me zanimalo malo više o problemima zaključivanja ocjena te ukidanjem istih na kraju prvog polugodišta školske godine.
Ocjena je sastavni dio odgojno-obrazovnog procesa i trebala bi biti pokazatelj učenikova uspjeha u nastavnim predmetima, ali i cjelovitoga uspjeha na kraju obrazovnih razdoblja (polugodište ili kraj godine). Na temelju tih ocjena učenici se uključuju u više stupnjeve obrazovanja (srednju školu). Stoga je važno težiti definiranju sadržaja ocjene, odnosno jasno odrediti (dogovoriti) što ocjena znači i kakav uspjeh stoji iza koje ocjene. Govori se o ocjeni, pogotovo onoj brojčanoj, koja ne potiče na rad, već često obeshrabruje i nije svestrana, što je dovelo do mijenjanja sustava ocjenjivanja. Znanstvenici ističu negativan utjecaj brojčane ocjene jer ona razvija negativno natjecanje među učenicima.
Prema Singeru ocjene bi trebalo ukinuti, bar u osnovnim školama, jer su u suprotnosti s osnovnim pedagoškim načelima. One obeshrabruju, uzrokuju strah, neobjektivne su i nepravedne te malo govore o učenikovim sposobnostima i volji za učenjem. Strah i stres donekle onemogućuju učenje, a u ispitnim situacijama učenik pokazuje slabije rezultate ako je u stanju prevelikoga stresa ili straha.
Ocjenjivanje može biti i poticajno ako ocjena donosi valjanu povratnu informaciju o uspjehu učenika. Mnogi učitelji nisu zadovoljni postojećim modelom ocjenjivanja jer, prema njihovu mišljenju, ocjene nisu u potpunosti odraz stvarnoga znanja učenika. Vilenica i Slovenec (2002) tvrde da je ocjenjivanje na polugodištu mnogo strože nego na kraju školske godine.
Odredbom u članku 14. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi, odlučeno je da se učenike neće ocjenjivati na polugodištu. O tom su se pitanju na razini komentara izjasnili čelni ljudi u hrvatskom obrazovnom sustavu. U Republici Hrvatskoj se učenike ocjenjuje sumativnom sintetičkom ocjenom za svaki nastavni predmet.
Metodologija istraživanja
Predmet i cilj istraživanja
Predmet ovog istraživanja je ukidanje zaključivanja ocjena na polugodištu. Cilj istraživanja je utvrđivanje razlika u mišljenjima o ukidanju zaključivanja ocjena između učitelja razredne i predmetne nastave i nastavnika iz srednjih škola.
Problemi:
1. Utvrditi postoji li statistički značajna razlika u mišljenjima prema ukidanju zaključivanja ocjena na polugodištu između učitelja i nastavnika s obzirom na njihovo područje rada.
2. Utvrditi postoji li statistički značajna razlika u mišljenjima prema ukidanju zaključivanja ocjena na polugodištu između učitelja i nastavnika s obzirom na radni staž.
Uzorak
U ispitivanju je sudjelovalo 197 učitelja osnovnih škola i nastavnika srednjih škola s područja grada Bjelovara, od toga 44 muška ispitanika. Iz statističke obrade podataka izuzeti su ispitanici koji su na bilo koju tvrdnju odgovorili s „Ne znam, nisam siguran“ jer tako definirana središnja točka Likertove skale nema značenje neutralnog stava.
Instrumenti
Anketni upitnik za ispitivanje sastavljen je na temelju aktualne problematike koja zaokuplja učitelje i nastavnike. Na početku anketnog upitnika od učitelja su zatraženi podaci o području rada, spolu, duljini radnog staža i stručnoj spremi.
Upitnik sadrži: – 4 pitanja zatvorenog tipa o osobnim podacima ispitanika – 15 tvrdnji za ispitivanje mišljenja o ukidanju zaključivanja ocjena na polugodištu.
Zadatak ispitanika je izraziti svoje slaganje sa svakom tvrdnjom na Likertovoj skali. Značenje brojeva navedeno je na početku upitnika, a ispod svake tvrdnje ponuđena je skala od 1 do 5 s opisima krajeva skale (1 – uopće se ne slažem, 5 – u potpunosti se slažem). Ispitanici su trebali zaokružiti samo jedan broj.
Postupak
Učitelji su upitnik popunjavali oko 15 minuta. Na početku ispitivanja učiteljima je objašnjena svrha ispitivanja i zajamčena anonimnost podataka. Bili su zamoljeni za suradnju i iskrenost pri izražavanju mišljenja i davanju podataka. Ispitivanje je provedeno tijekom proljeća 2013. godine.
Rezultati i njihova interpretacija
U istraživanju je sudjelovalo najviše nastavnika srednjih škola (N=72), a najmanje učitelja predmetne nastave (N=59). S obzirom na radni staž najviše ispitanika je u skupini između 6 i 15 godina, a najmanje u skupini s više od 30 godina staža. I s obzirom na stupanj obrazovanja u istraživanju je sudjelovalo 132 ispitanika s VSS-om. Za sve ispitivane odredbe postignuta je i najmanja i najveća vrijednost. Na dvije odredbe „Ocjene treba zaključivati samo na kraju nastavne godine” i “Ocjene treba zaključivati tri puta tijekom nastavne godine” rezultati su u najvećoj mjeri grupirani oko najniže vrijednosti skale. Rezultati na odredbama „Zaključna ocjena na polugodištu je bitna povratna informacija učeniku”, „Zaključna ocjena pridonosi boljim rezultatima učenika na polugodištu” i “Učenici će postizati znatno slabije rezultate tijekom prvog polugodišta kada nema zaključne ocjene” u najvećoj su mjeri grupirani oko najviše vrijednosti skale, kao i na odredbama “Ukidanje zaključne ocjene će povećati kampanjsko učenje na kraju nastavne godine” i „Ocjene treba zaključivati dva puta tijekom nastavne godine”.
Zaključak
O ukidanju zaključivanja ocjena na polugodištu, kritici i prihvaćanju odredbe o ukidanju ocjene na polugodištu, kao što pokazuje ovo istraživanje, učitelji i nastavnici misle da ta odluka nije prihvatljiva. Oni misle da je zaključivanje ocjena na polugodištu učenicima pomoglo da objektivno budu ocijenjeni jer je bilo dovoljno vremena za ocjenjivanje učenika iz svih sastavnica nastavnog predmeta. Ispitanici također smatraju da će učenici postizati znatno slabije rezultate tijekom prvog polugodišta ako nema zaključne ocjene i da će zbog ukidanja zaključivanja ocjena na polugodištu na kraju nastavne godine postizati lošije rezultate. Ovo je istraživanje nedvojbeno pokazalo kako ukidanje zaključivanja ocjena na polugodištu ne prihvaća veći dio učitelja i nastavnika u hrvatskim školama. Učitelji i nastavnici su navikli na zaključnu ocjenu, koja im daje potpuniji uvid u njihov rada, a i učeniku sugerira kako treba usmjeriti svoj rad u drugom polugodištu. Iako samo zaključivanje zahtijeva više administrativnog posla, učitelji i nastavnici bi ga ipak vratili.
Slažem se s većinom nastavnika i učenika koji smatraju da bi ocjene na kraju prvog polugodišta trebalo vratiti jer se na taj način zna okvirno stanje ocjena učenika. Također, vjerujem da bi i roditelji htjeli znati kako njihovom djetetu ide u školi na kraju polugodišta bez odlaska na roditeljske sastanke ili informacije.
1) Slažete li se da je ukidanje ocjenjivanja na kraju polugodišta dobra ideja? Zašto?
2) Što mislite o ukidanju ocjena isključivo u osnovnim školama?
Osnovna literatura: Problem zaključivanja školskih ocjena na kraju prvog polugodišta
http://hrcak.srce.hr/index.php?show=clanak&id_clanak_jezik=238324





Mislim da ukidanje ocjenjivanja na kraju polugodišta nije dobra ideja jer onda učenici nisu toliko dobro objektivno ocjenjeni. Također mislim da oni učenici kojima je većinom potrebna ekstrinzična motivacija, zabušavaju ukoliko znaju da im je dovoljno potruditi se tek pred kraj školske godine...
OdgovoriIzbrišiSmatram da je ukidanje ocjena na polugodištu dobra ideja jer djeca ionako znaju gdje se otprilike nalaze, a ne stvara im se presing oko prosjeka. Mislim da je korisno jer se još u osnovnoj školi djeca nebi trebala previše bazirati na to da imaju jako dobre ocjene zbog prosjeka već bi se trebali naučiti učiti te to odrađivati sa zadovoljstvom i lakoćom što im može pružiti sloboda bez ocjena.
OdgovoriIzbrišiSmatram da je ukidanje ocjena na polugodištu loša ideja zato što učenici teško znaju gdje se sa gradivom nalaze. Također, kada učenici nisu ocjenjeni na polugodištu većinom zabušavaju te ne rade toliko koliko bi radili da imaju ocjene na polugodištu.
OdgovoriIzbrišiOcjene bi se trebale davati u svim razredima.
U potpunosti se slažem s kolegicom Jelnom G. ! Smatram da ukidanje ocjena na polugodištu nije dobra ideja. Ne samo to da učenici ne znaju na čemu su i zabušavaju, već je samim učenicima teže na kraju ispraviti ili poboljšati ocjenu.
OdgovoriIzbrišiSmatram da ukidanje ocjena na polugodistu nije nikako dobra ideja jer si profesori tada daju previse slobode i djecu muce npr u 3 mjesecu sa gradivom iz 10 jer na neki nacin znaju da se toga ne sjecaju te znaju da ce dobiti lose ocjene. Nazalost takvih ima i sama sam se susrela sa njima.
OdgovoriIzbrišiJa sam kroz cijelu srednju školu prošla bez zaključivanja ocjena na kraju prvoga polugodišta i smatram da je to bio dobar sistem. Nije bio veliki pritisak na nas učenike ako smo imali neku negativnu ocjenu jer smo preko praznika to mogli naučiti i ispraviti čim se vratimo u drugo polugodište. Naravno da svaki sistem ima svoje mane i svi smatraju da ukidanjem ocjena na polugodištu su se učenici opustili, ali mislim da je to ukidanje otklonilo mali dio stresa koji učenici svakodnevno proživljavaju u školi.
OdgovoriIzbrišiSmatram da je ukidanje ocjena na polugodištu dobra ideja, jer djeca nisu pod pritiskom i znaju da, ako su podbacili u 1. polugodištu, još imaju šansu poboljšati se u 2.
OdgovoriIzbrišiSmatram da dođe na isto zakljucivat ocjene na polugodištu ili na kraju godine jer se uzima prosjek svih ocjena. Nisam primjetila nikakvu razliku nakon što su to ukinuli.
OdgovoriIzbrišiSuper ideja ukidanja ocjena u osnovnim školama, tada bi se mogli uvesti prijemni za srednje škole gdje djeca imaju više mogućnosti upisati ono što žele bez da ih ocjene koče.
Smatram da je dobra ideja, jer ce se smanjiti opeterecenost oko ocjena.
OdgovoriIzbrišiSmatram da je ukidanje ocjene na polugodištu jako dobra ideja i da je korisno kako za učenike tako i za nastavnike. U slučaju da se određeno gradivo nije stiglo obraditi nebi bilo problema jer se ne treba nigdje ugurati s obzirom na to da se ocjene ne trebaju zaključiti, a ostatak obradiva moguće je obraditi i u idućem polugodištu. Isto tako djeca bi bila po manjim stresom i manje napeta što bi možda rezultiralo i boljim uspjehom.
OdgovoriIzbrišiSmatram da u trenutnom školskom sistemu se ne može bez neke vrste ocjenjivanja, no ja mislim da ocjenjivanja opčenito nije dobra stvar. No u trenutnom sistemu mislim da bez ocjene na kraju polugodišta učenici nebi imali shvaćanje situacije u kojima se nalaze.
OdgovoriIzbrišiSmatram da je ukidanja ocjena na polugodištu dobra ideja. Zaključivanjem ocjena djeci se stvara nepotreban pritisak I stres. Djeca uče samo zbog ocjena,ne I znanja. Ocjena je samo broj na listu papira,a znanje I vještine usvojene tijekom obrazovanja su te koje koriste djeci tijekom cijelog života. Važno je da djeca uče jer oni to žele I jer ih to zanima,a tu važnu ulogu ima učitelj. On treba prikazivati gradivo na zanimljiv način,koristiti primjere iz svakodnevnog života kako bi zaniteresirao učenike I potaknuo ih na učenje.Učenje radi znanja,vještina,spososnosti,zainteresiranosti za određeno područje,a ne učenje zbog ocjena.
OdgovoriIzbrišiSmatram kako ukidanje ocjena na polugodištu nije dobra ideja. Nakon što je to uvedeno, učenici su se opustili te su znali reći "a dobro, nema ocjena na polugodištu, riješit ću ja to nekako". Smatram kako su se time, učenici previše opustili te kako je nestao trud koji su iskazivali rpije toga. Osobno sam uvijek bila takva da sam htjela imati sve sređeno, pa sam i nakon ukidanja ocjena na polugodštu, smatrala kao da postoji zaključivanje.
OdgovoriIzbrišiSmatram da je ukidanje ocjena na polugodištu dobra ideja jer se učenici onda više trude kroz cijelu godinu kako bi na kraju školske godine imali što bolji prosijek ocjena. U slučaju kada se ocjene zaključuju i na polugodištu, učenici znaju da ima je zaključna ocjena na kraju godine važnija od zaključne ocjene na polugodištu te automatski ulažu manji trud u prvom polugodištu. U slučaju gdje se učenicima ocjena zaključuje samo na kraju školske godine, učenici kontinuirano moraju učiti jer im se ocjne iz cijele goidine zbrajaju za konačni uspjeh. To ih potiče da se trude tijekom cijele godine, a ne da samo na kraju godine ispravljaju ocjene u zadnji tren.
OdgovoriIzbrišiSlažem se s prethodnim komentarom da se učenici više trude tijekom cijele školske godine kako bi bili što uspješniji s ukidanjem ocjena na polugodištu.
OdgovoriIzbrišiSmatram da ukidanje ocjena na kraju polugodista nije dobra ideja. Ucenici tada gube interes za ucenjem i odgadaju svoje obveze prema ucenju jer im je "svejedno" posto ionako nece biti ocjenjeni. Mislim da se ne radi tu o nikakvom pritisku ucenika kroz koji bi prolazili da ih se na kraju godine ocjenjuje,nego iskljucivo o ucenikovim radnim navikama. Ucenike bi ucitelji,a i njihovi roditelji trebali poticati tijekom cijele skolske godine da uce i obavljaju svoje zadace na vrijeme, tako negativnih i losih ocjene ne bi bilo. Stres i pritisak kod ucenika je prisutan jedino kad primjenjuje kampanjsko ucenje, koje je sve cesce prisutno kod ucenika. Dobar ucenik koji samog sebe i svoje ucenje zna organizirati ne boji se zakljucivanja ocjena na kraju polugodista.
OdgovoriIzbrišiOcjene na kraju prvog polugodišta imaju svoje dobre i loše strane. Ako se ukinu ocjene, učenici će možda biti manje motivirani za učenjem na početku godine, ali i ispravljanjem neke negativne ocjene. No, ukidanje ocjena na polugodištu će smanjiti nervozu koje zaključivanje ocjena uzrokuje. Učenici će znati da imaju vremena naučiti za ispravak ocjene i neće se vršiti pritisak nad njima. Ocjene ionako nisu sto posto točno mjerilo znanja te one pogoduju stvaranju "natjecateljskog duha" među učenicima, zato smatram da njihovo ukidanje ne mora biti loše.
OdgovoriIzbrišiSmatram da ukidanje ocjena na kraju polugodišta zapravo ništa ne mijenja. Na kraju školske godine se sve ocjene zbrajaju za završnu tako da se ustvari ništa ne mijenja. Jedno je što su učitelji i učenici na to bili naviknuti pa je svima teško pala promjena. Neki smatraju da učenici gube motivaciju na taj način, ali onaj kome je stalo do dobre ocjene učit će sa ili bez zaključivanja ocjena nakon prvog polugodišta.
OdgovoriIzbrišiMisim da ukidanje ocjena na kraju polugodišta nije dobra ideja i da učenike stavlja samo pod još veći pritisak i izaziva još veći stres jer moraju duže vrijeme čekati da bi nešto bilo stvarno riješeno te je teže procjeniti kakav će uspjeh imati na kraju školske godine jer ne znaju niti na koji način bi učitelj ocjenjivao na polugodištu.
OdgovoriIzbrišiUkidanju ocjena isključivo u osnovnim školama bi čak mogla biti i dobra ideja, ali to sve ovisi o načinu na koji bi se provela.